Усі новини

Чи все гаразд із вашими нирками?

Щонайменше 850 млн людей у ​​світі мають захворювання нирок, а від 5 млн до 11 млн щороку помирають. Цей тягар непропорційно впливає на вразливі верстви населення у країнах з низьким рівнем доходу. За прогнозами, у найближчі роки хвороби нирок стануть п’ятою основною причиною смерті, і це є серйозною проблемою для громадського здоров’я. Добра новина в тому, що вчасні обстеження і втручання можуть не тільки зменшити витрати на охорону здоров’я, а й урятувати життя.

«Чи все гаразд із вашими нирками? Раннє виявлення — запорука здоров’я нирок» — гасло Всесвітнього дня нирки, який відзначають сьогодні. Кампанія 2025 року має на меті підвищити обізнаність про фактори ризику захворювань нирок і підкреслити важливість раннього виявлення.

Алессандро Балдуччі, президент Міжнародної федерації ниркових фондів — Всесвітнього альянсу нирок (IFKF-WKA): «Прості тести, як-от вимірювання рівня креатиніну в сироватці крові та альбуміну в сечі, а також оцінювання факторів ризику, таких як діабет і гіпертензія, можуть допомогти виявити проблеми з нирками на ранній стадії. Зосередившись на ранньому виявленні, ми можемо зменшити ускладнення, покращити загальний стан здоров’я і врятувати життя».

Марчелло Тонеллі, президент Міжнародного товариства нефрологів (ISN): «Сьогодні ми закликаємо до глобальних зусиль для тестування груп високого ризику, підвищення обізнаності та привернення уваги до здоров’я нирок, щоб зменшити тягар захворювань нирок у всьому світі».

Лі-Лі Сяо, співголова Об’єднаного керівного комітету Всесвітнього дня нирки: «Захворювання нирок часто називають тихим убивцею, оскільки люди зазвичай не відчувають жодних симптомів навіть на пізніх стадіях. Розуміння свого ризику та обстеження має вирішальне значення для раннього виявлення і профілактики».

Як захистити свої нирки

1. Дбайте про здорову фізичну форму, будьте активними

Щоденна фізична активність на свіжому повітрі допоможе підтримувати нормальну масу тіла, знизити артеріальний тиск і зменшити ризик хронічної хвороби нирок.

2. Харчуйтеся здорово

Збалансоване харчування допоможе підтримувати нормальну масу тіла, знизити артеріальний тиск, запобігти діабету, серцевим захворюванням та іншим станам, пов’язаним із хронічною хворобою нирок.

Зокрема, зменште споживання солі до 5-6 г на день — це близько чайної ложки (включно із сіллю, яка вже міститься у ваших продуктах). Для цього постарайтеся обмежити у своєму раціоні продукти з високим ступенем переробки, а замість солі у стравах використовуйте природні спеції. Споживання солі буде легше контролювати, якщо ви готуватимете їжу самостійно зі свіжих інгредієнтів.

3. Перевіряйте і контролюйте рівень цукру в крові

Майже половина людей, хворих на діабет, не знає, що у них діабет. Тому необхідно перевіряти глюкозу в крові принаймні раз на рік у рамках загального обстеження організму. Це особливо важливо для тих, хто наближається до середнього віку або старше. Приблизно у половини людей з діабетом розвивається ураження нирок; але цьому можна запобігти (чи пом’якшити), якщо контролювати діабет. Регулярно перевіряйте функцію нирок за допомогою аналізів крові та сечі.

4. Перевіряйте і контролюйте свій артеріальний тиск

Близько половини людей з високим кров’яним тиском не знають, що у них гіпертензія. Тому необхідно регулярно перевіряти свій артеріальний тиск, особливо тим, хто наближається до середнього віку або старше. Високий тиск небезпечний для нирок, а надто якщо він пов’язаний з іншими факторами (діабет, високий рівень холестерину, серцево-судинні захворювання).

5. Пийте достатньо

Оптимальне вживання рідини залежить від багатьох факторів, як-от фізична активність, клімат, стан здоров’я, вагітність і годування груддю.

Якщо ви маєте захворювання нирок, серця або печінки, лікар може скоригувати вам режим пиття.

6. Відмовтеся від куріння та обмежте вживання алкоголю

Куріння уповільнює приплив крові до нирок, і це може знизити їхню здатність нормально функціонувати. Куріння також збільшує ризик раку нирок майже на 50%.

Безпечної дози алкоголю немає — особливо для тих, хто має проблеми з нирками. Зловживання алкоголем спричиняє зневоднення, що може заважати вашим ниркам працювати належним чином і призвести до збільшення ваги, захворювань печінки, високого артеріального тиску та інших станів, які посилюють навантаження на нирки.

7. Приймайте ліки лише за призначенням лікаря — не займайтеся самолікуванням

Популярні безрецептурні медикаменти, як-от нестероїдні протизапальні та знеболювальні засоби (ібупрофен тощо), можуть завдати шкоди ниркам у разі безконтрольного регулярного прийому.

Якщо ж ви маєте захворювання нирок, скажімо ниркову недостатність, уже кілька доз можуть бути небезпечними. Завжди консультуйтеся з лікарем!

8. Перевірте функцію нирок, якщо маєте один або кілька факторів ризику:

  • цукровий діабет;
  • артеріальна гіпертензія;
  • ожиріння;
  • сімейний анамнез захворювань нирок.
Поділитися:
Знайти