4 березня — Всесвітній день боротьби з ожирінням
4 березня 2025Всесвітній день боротьби з ожирінням є міжнародною ініціативою, що закликає до згуртованої, міжсекторальної відповіді на глобальну кризу ожиріння.
У попередні роки подібні заходи заохочували людей визнати першопричини ожиріння, підвищити рівень знань про цю хворобу, подолати стигму, пов’язану із зайвою вагою, прислухатися до думки людей, які живуть з ожирінням або мають досвід його подолання, і діяти задля покращення розуміння, профілактики та лікування від ожиріння у всьому світі.
Цьогоріч організатори привертають увагу до систем, які формують наше здоров’я. Занадто довго боротьба з ожирінням була зосереджена на окремих людях, тоді як системи, що нас оточують, — охорона здоров’я, державна політика, харчове і робоче середовища, засоби масової інформації — залишаються слабкими ланками. Настав час змістити акценти і наполягати на системних змінах. Ожиріння є складним хронічним захворюванням і основним чинником розвитку інших недуг, таких як діабет, серцево-судинні хвороби, рак. Спільними зусиллями — урядовці, медичні працівники, громадськість — ми можемо трансформувати ці системи і створити більш здорове майбутнє для всіх.
Що таке ожиріння?
Всесвітня організація охорони здоров’я визначає ожиріння як «аномальне чи надмірне накопичення жиру, що становить ризик для здоров’я». Найчастіше його вимірюють за допомогою індексу маси тіла (ІМТ), хоча є й інші методи, такі як співвідношення окружності талії та зросту, що можуть доповнювати розрахунок ІМТ.
- 800 млн людей у світі живуть з ожирінням
- Люди з ожирінням удвічі частіше потребують госпіталізації внаслідок захворювання на COVID-19
- За прогнозами, дитяче ожиріння почастішає на 60% протягом наступного десятиліття і сягне 250 млн випадків до 2030 року
- Сьогодні глобальні медичні витрати у зв’язку з ожирінням оцінюють у понад 1 трлн доларів США
Ожиріння — це хвороба
Ожиріння може бути зумовлене різними факторами — біологічними, психічними, генетичними, екологічними, соціально-економічними (доступ до медичних послуг, ультрапереробленої їжі), культурними і т. д. Тут не йдеться про відсутність сили волі.
Ожиріння — це фактор ризику
Люди, які живуть з ожирінням, піддаються більшому ризику набути інших хронічних недуг, таких як діабет, серцево-судинні захворювання, певні різновиди раку. Ожиріння також є фактором ризику для ускладнень COVID-19.
«Їжте менше, рухайтеся більше» не «виправляє» ожиріння
«Їсти менше, рухатися більше» означає, що для зменшення ваги нібито потрібні лише дієта й фізичні вправи. Однак є й інші фактори, що призводять до ожиріння. Фізичні вправи справді мають важливе значення для загального стану здоров’я і можуть бути використані у складі комплексних заходів з контролю ваги. Та самі лише фізнавантаження не допоможуть вилікуватися від ожиріння.
Стигматизація через вагу небезпечна
У багатьох країнах людей з ожирінням регулярно звинувачують у їхній хворобі. Стигматизація через вагу посилює хибний стереотип, що ожиріння — лише особиста відповідальність людини. Це може зашкодити психічному та фізичному здоров’ю, адже такі люди просто не звертатимуться по фахову медичну допомогу. Упередження можуть різнитися від країни до країни, але наслідки скрізь однакові: системна стигматизація не сприяє дотриманню здорового способу життя.
Люди не винні у своєму ожирінні
Ожиріння часто зумовлене чинниками, які людина не може контролювати. Біологічні та генетичні фактори важко спрогнозувати і тим більше відкоригувати. Фізичне та соціальне оточення впливає на нашу здатність підтримувати здоровий спосіб життя; ми живемо у світі нездорової їжі, створеної для того, щоб змусити нас їсти більше. Таким чином, ожиріння є наслідком складних біологічних, генетичних та екологічних чинників.
Ожиріння — це не тільки вага
Вага є одним із показників ожиріння, та лікування від нього має на меті покращити здоров’я загалом, а не лише зменшити вагу. Людина з підвищеним індексом маси тіла може контролювати свою хворобу і жити зі «здоровою вагою».
Ожиріння більше не є хворобою лише багатих країн
Зараз ожиріння найшвидше поширюється у країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Багато де одночасно борються з надмірною вагою/ожирінням та недостатнім харчуванням. Ожиріння особливо поширене в бідніших і тому вразливіших громадах.
Дитяче ожиріння: можна і треба запобігати й лікувати
Щодесять років у світі майже подвоюється показник дитячого ожиріння. Воно може істотно впливати на фізичне здоров’я, соціальний та емоційний добробут і самооцінку молоді. Дитяче ожиріння пов’язане з поганою академічною успішністю та нижчою якістю життя. Воно часто переходить у доросле життя, тому профілактика та лікування є критично важливими для того, щоб зупинити глобальну епідемію ожиріння. Дітей необхідно вчити харчуватися правильно.
Додаткова інформація
- Як визначити оптимальну вагу: формула індексу маси тіла
- Калькулятор індексу маси тіла
- Тест на ризик розвитку цукрового діабету
- Калькулятор життя