Всеукраїнський день психолога
22 квітня 202423 квітня в Україні за ініціативи Національної асоціації практичних психологів та соціальних працівників України з 2004 року відзначається Всеукраїнський день психолога — професійне свято всіх тих, хто досліджує поведінку, психіку і психічні процеси людини, її особистісні риси, емоції, мотивацію, сприйняття, мислення, соціальну взаємодію тощо. Ця дата була обрана на честь дня народження у 1896 році видатного українського психолога Г.С. Костюка, який зробив значний внесок у розвиток психологічної науки та освіти в Україні. У давні часи ще Сократ говорив, що «не можна починати лікувати очей, не думаючи про голову, або лікувати голову, не думаючи про весь організм, також не можна лікувати тіло, не лікуючи душу».
Психічне здоров’я – це стан психічного благополуччя, який дозволяє людям справлятися зі стресами життя, реалізовувати свої здібності, добре вчитися та добре працювати, робити внесок у свою громаду. Психологічна служба спрямована на надання психологічної допомоги та психологічного супроводу різним категоріям населення, особливо дітям, молоді, сім’ям, людям похилого віку, людям з особливими потребами, учасникам бойових дій та іншим.
Людина, ймовірно, потребує професійної допомоги, якщо вона:
- втратила радість від життя, відчуває безнадію, смуток, порожнечу,
- погано спить або постійно хоче спати, нічого не їсть або постійно хоче їсти,
- весь час виснажена, не має сил, не може ні на чому зосередитися,
- не виявляє інтересу до занять, які їй подобалися раніше,
- постійно роздратована або має суїцидальні думки.
Тому дуже важливо ненав’язливо запропонувати близькій людині звернутися до психолога в такий спосіб, щоб не засмутити її та дійсно допомогти.
Ось кілька порад, які можуть стати у нагоді.
- 1. Найкраще поговорити на складну тему з близькою людиною наодинці в тихому знайомому місці, тоді, коли вона максимально розслаблена та спокійна.
- Намагайтеся максимально тактовно описати, що саме вас непокоїть в її поведінці, адже людина дійсно може не усвідомлювати, що має проблему.
- Розкажіть, що ви любите та поважаєте цю людину і вас хвилює, що вона страждає та не може жити повноцінним життям, обережно підбирайте слова, але будьте готові, що людина буде все заперечувати.
- Поділіться власним досвідом чи досвідом друзів, яких поважає ваша близька людина, якщо у вас був позитивний досвід взаємодії з психологом. Дуже часто люди не хочуть йти до психолога, бо бояться осуду з боку оточення або не вірять в силу терапії.
- Багато людей не знають, чого очікувати від психолога, бояться, що якщо вони щось скажуть терапевту, це випливе назовні. Втім, професійний психотерапевт ніколи і нікому не розкаже того, чим поділиться з ним пацієнт, на відміну від сумнівного приятеля, який може проговоритися у спільній компанії.
- Якщо людина ніколи не зверталася по психологічну допомогу у неї може просто не бути бажання займатися пошуками фахівця. Тому вивчіть це питання самі, підшукайте варіанти, які можуть підійти вашій близькій людині, та запропонуйте їх.
- Запропонуйте іншу практичну допомогу, запитайте, що саме ви могли б зробити, щоб полегшити ситуацію: посидіти з дітьми чи допомогти з хатньою роботою, поки людина буде у психолога, підвезти її до спеціаліста або просто піти разом до психотерапевта та потримати за руку до та після сеансу.
- Якщо у людини «мурахи» по шкірі від слів “психолог”, “психіатр” або “психотерапевт”, запропонуйте звернутися спочатку до свого сімейного лікаря.
Нагадаємо, Всеукраїнська програма ментального здоров’я “Ти як?” покликана надати всім українцям психологічну допомогу та навчити навичок самодопомоги. Її мета – довести, що звертатися по таку допомогу – не слабкість, не забаганка й не соромно, а відповідально.
Номери «гарячих ліній» психологічної підтримки:
0 800 60 20 19 – контакт-центр МОЗ
1547 – урядова «гаряча лінія»
0 800 100 102 – лінія Національної психологічної асоціації (щодня з 10:00 до 20:00)
0 800 210 160 – лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» (цілодобово)
(044) 456 17 02, (044) 456 17 25 – лінії Київського міського центру психолого-психіатричної допомоги при станах душевної кризи (цілодобово)
7333 – лінія запобігання самогубствам LifeLine Ukraine
0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) чи 116 123 (з мобільного) – лінія ГО «Ла Страда-Україна»
Завдяки грамотній роботі психолога, у світі стає більше щасливих людей, які вірять в свої сили і вміють перемагати свої слабкості.
https://www.phc.org.ua/news/chi-mozhe-simeyniy-likar-nadati-pidtrimku-z-psikhichnogo-zdorovya
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/mental-health-strengthening-our-response
Лікар з комунальної гігієни ВЕН(с)ПНЗ Алла ТРОКАЙ