Усі новини

Всесвітній день охорони праці

Міжнародна організація праці (далі – МОП) – одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій. У 2024 році їй виповниться 105 років.

Щорічно, 28 квітня, відзначається Всесвітній день охорони праці. Міжнародна організація праці присвячує цей день актуальній темі: у 2023-му році провідною ідеєю Дня охорони праці було «Безпечне та здорове робоче середовище — основний принцип та право на роботі», а в 2022-му — «Формуємо разом позитивну культуру безпеки та здоров’я». У 2024 році це – «Вплив зміни клімату на безпеку та гігієну праці».

Клімат часто порівнюють з погодою, але між ними є різниця. Погода змінюється щодня – часом іде дощ, іноді настає спека або мороз. А клімат – це характер погодних умов протягом тривалого періоду для значної території. За всю історію існування Землі клімат змінювався багато разів. Вченим відомо про 7 льодовикових періодів, після яких завжди наступало потепління.

Потепління в наш час – не лише природний процес, бо відбувається у 10 разів швидше, ніж будь-коли. Все частіше науковці вживають термін “кліматична криза” замість “зміни клімату”, щоб підкреслити серйозність цієї проблеми та потребу її вирішувати вже зараз. Кліматична криза – це надмірно стрімка зміна клімату “через” підвищення глобальної середньої температури.

За останні 30 років середня річна температура в Україні вже зросла на 1,2°С. Період від кінця 20-го століття і до сьогодні є найтеплішим за всю історію погодних спостережень в Україні (починаючи з 1890-х років). При підвищенні середньої глобальної температури, частішими будуть екстремально високі температури, екстремально низькі –  рідше. Хвилі тепла будуть тривалішими та частішими.

Зміна погодних умов значно впливає на сферу праці, особливо на безпеку та здоров’я працівників –  тих, що працюють на відкритих територіях (робітники сільськогосподарської, будівельної галузі  тощо), на виробництвах з високою температурою навколишнього середовища (доменні, мартенівські, прокатні цехи; термічні, ливарні, фарбувальні, сушильні цехи у машинобудуванні), на  підприємствах, де технологічні процеси пов’язані з підвищеною вологістю                                (підприємства харчової промисловості, заводи з обробки шкіри, у гальванічних і травильних відділеннях у машинобудуванні тощо).

Поліпшення умов праці на виробництві здійснюється шляхом впровадження технологічних, санітарно-технічних, гігієнічних та медичних заходів. Запобіганню несприятливого впливу високих температур, підвищеної вологості повітря, потрапляння хімічних речовин в повітря робочої зони сприяє застосування досконалої техніки, локалізації тепловиділення, екранізація та теплоізоляція джерел променистої та конвекційної теплоти, раціональна та ефективна вентиляція, впровадження повітряного душування, раціональна організація режиму праці та відпочинку, дотримання питного та харчового раціонів, що спрямовані на відновлення водно-сольового балансу. Важливе значення мають також попередні та періодичні медичні огляди.

З метою розробки роботодавцем заходів щодо покращення умов праці та профілактики шкідливого впливу на організм працюючих факторів виробничого середовища, попередження виникнення професійних захворювань, організації  проведення медичних оглядів та атестації робочих місць за умовами праці                                 ДУ «Київський ОЦКПХ МОЗ» за заявкою підприємств та установ проводить лабораторно-інструментальні дослідження факторів виробничого середовища та їх оцінку згідно Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ України від 08.04.2014 № 248.

Забезпечення безпечної та здорової праці в умовах зміни клімату – це важливе завдання, яке потребує спільних зусиль!

 

https://ecoaction.org.ua/zmina-klimatu-ua-ta-svit.html

 

Лікар з гігієни праці   ВЕНПНЗ Кошик О.В.

Поділитися:
Знайти