Що таке ПТСР та як із ним боротися
5 червня 2025В червні проводяться заходи до місяця обізнаності про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), а також допомоги людям, які пережили травматичні події.
ПТСР — це порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події, наприклад: насильство, війна, катування, геноцид чи будь-яка інша подія, що несе загрозу життю чи здоров’ю людини або її близьким. Такий розлад може змінити те, як людина думає, почувається та поводиться, може спричиняти значні негаразди і впливати на здатність до нормального функціонування.
За даними ВООЗ, у світі близько 70% людей переживали хоча б одну потенційно травматичну подію протягом життя, з них 5,6% можуть мати ПТСР. Діагноз «ПТСР» може встановлювати лише лікар-психіатр. Для українців в умовах війни тривога та хвилювання перетворилися на колективний ПТСР, що став частиною нашого життя. За даними Національної служби здоровʼя України (НСЗУ) кількість українців з ПТСР має тенденцію до зростання.
Симптоми розладу з’являються через щонайменше чотири тижні після травматичної події, або протягом перших трьох місяців. Якщо прояви з’являються раніше – це називають гострою стресовою реакцією. Водночас ПТСР не може виникнути через кілька років раптово, якщо до того все було в порядку.
Прояви ПТСР.
- Симптоми повторного проживання травматичної події, які виникають мимоволі, сняться або вертаються як повторні спогади з відчуттям перебування всередині події, нічні жахи. Життя в повній бойовій готовності, коли людина миттєво спалахує, дратується, тривожиться і переймається думками про власну безпеку.
- Уникнення згадок про травму, небажання говорити про подію чи бути поруч із людьми, які про неї нагадують. Емоційна порожнеча, відсторонення від близьких та втрата інтересу до колись улюблених речей, проблеми із пам’яттю та емоційною сферою.
- Панічні атаки: відчуття сильного страху, поверхневе дихання, запаморочення, прискорене серцебиття, відчуття стиснення і печії за грудиною, головні болі, нудота, діарея, судоми, біль в попереку.
- Негаразди в буденному житті: проблеми з роботою чи її пошуком, у школі чи стосунках, віддалення від партнера / партнерки, втрата довіри до людей і переконання, що світ небезпечний, зловживання алкоголем та наркотиками.
- Суїцидальні думки. Якщо такі думки виникають, скажіть близьким та зверніться за психологічною підтримкою.
ПТСР розвивається у тих людей, які пережили загрозливу для життя чи гідності ситуацію, насамперед це: ветерани війни; цивільні, які перебували або все ще перебувають в зоні бойових дій; жертви сексуального чи / та фізичного насильства; полонені та жертви катування; свідки терактів; люди, які перебували в зоні стихійного лиха; інші люди, які знаходяться в кризових ситуаціях, що можуть травмувати психіку.
Лікування.
Людині, яка пережила травматичні події, дуже легко нашкодити, тому у разі появи симптомів ПТСР слід за будь-якої можливості звернутися по допомогу до сімейного лікаря, психіатра та фахівця із психічного здоров’я.
Як підтримати близьку людину з ПТСР
Важливо, щоб людина з ПТСР знала, що за необхідності вона завжди може до вас звернутися, тому в спілкуванні дотримуйтесь кількох правил:
- не знецінюйте переживання та досвід людини, будьте поруч;
- будьте чуйними, слухайте стільки, скільки це необхідно та давайте зрозуміти, що почуття людини важливі;
- використовуйте пряму комунікацію, не змушуйте здогадуватись про те, що ви хочете сказати;
- не змушуйте людину розповідати про неприємний досвід, не давайте порад, якщо у вас їх не просять;
- наголошуйте на сильних сторонах особистості.
Матеріал підготовлений у рамках Всеукраїнської програми «Ти як?» (https://howareu.com/), ініційованої першою леді Оленою Зеленською.
https://phc.org.ua/news/cherven-misyac-obiznanosti-pro-posttravmatichniy-stresoviy-rozlad-ptsr
https://moz.gov.ua/article/health/scho-take-ptsr-ta-jak-iz-nim-borotisja
https://moz.gov.ua/article/health/chi-vsi-mi-matimemo-ptsr