Березень — місяць подолання туберкульозу
5 березня 2025Цього року місяць подолання ТБ має гасло «Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати». Йдеться про три кроки:
- брати відповідальність — оперативно впроваджувати рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та посилювати національні стратегії;
- інвестувати — забезпечити впровадження інновацій з метою покращення доступу до профілактики, лікування та догляду за людьми з ТБ;
- реалізувати — масштабувати ефективні заходи (раннє виявлення, профілактику і якісне лікування від туберкульозу, особливо лікарсько-стійкої форми ТБ), залучати громади й громадянське суспільство і застосовувати міжсекторний підхід.
Важливі досягнення у протидії ТБ 2024 року
В Україні триває реалізація комплексу заходів для боротьби з хворобою з урахуванням викликів війни, пов’язаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо.
Серед важливих результатів — розширення можливостей амбулаторного лікування. В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, можуть працювати, навчатися і продовжувати звичне життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки терапія усуває можливість інфікування інших людей.
До того ж протитуберкульозна служба взаємодіє з іншими закладами охорони здоров’я. Завдяки цьому люди мають кращий доступ до спеціалізованого обладнання та вузькопрофільних фахівців. Такий підхід закріплено у Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024–2026 роки.
У 2024 році набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу в Україні». Він передбачає дієві заходи для повного подолання ТБ, зокрема покращення діагностики, доступу до лікування та профілактики. Важливим аспектом є закріплення міжсекторного підходу до подолання туберкульозу, тобто об’єднання зусиль не лише системи охорони здоров’я, а й інших сфер — соціального захисту, освіти, громадських організацій тощо для розв’язання проблем навколо ТБ.
Що треба знати про туберкульоз
Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найчастіше ТБ вражає легені, але можливе також ураження всіх інших органів і систем людини.
Головний шлях передавання туберкульозу — повітряний. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання, розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням. Причому для цього треба контактувати з людиною із ТБ легень доволі тривалий час: приблизна межа — вісім годин щодня впродовж трьох місяців до початку лікування. Та вже після двох тижнів ефективного лікування пацієнт із туберкульозом не зможе нікого заразити.
Туберкульоз не передається через рукостискання, спільний посуд, їжу, воду чи предмети побуту.
Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу.
Вчасне виявлення ТБ — запорука одужання
Рання діагностика та, відповідно, вчасне лікування гарантують одужання. Тому відразу звертайтеся до сімейного лікаря чи фтизіатра, якщо маєте такі симптоми:
- кашель довше ніж два тижні;
- підвищена температура тіла понад сім днів;
- утруднене дихання;
- біль у грудях;
- поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
- постійна слабкість;
- підвищена пітливість, особливо вночі.
Як лікують від туберкульозу в Україні
Туберкульоз — повністю виліковний. В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для терапії. Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4–6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми — переважно 6–9 місяців.
Лікування від туберкульозу призначають фтизіатри — вони добирають оптимальну схему прийому препаратів. Водночас сімейний лікар відіграє ключову роль у веденні людини з ТБ: контролює дотримання режиму лікування та стежить за її самопочуттям. Такий підхід забезпечує доступність медичної допомоги та ефективніше лікування.
Регіональні фтизіопульмонологічні центри координують заходи з подолання ТБ на регіональному рівні та діють у кожній області України. Перелік протитуберкульозних закладів — за посиланням.
Профілактичне лікування від ТБ-інфекцій
Фактори, які підвищують ризик розвитку туберкульозу після інфікування ТБ-інфекціями:
- контакт протягом останніх двох років з людиною, яка хворіє на туберкульоз;
- наявність ВІЛ-інфекції;
- лікування імуносупресантами, препаратами анти-ФНП-α, гемодіаліз, перитонеодіаліз, підготовка до трансплантації органів чи кісткового мозку;
- вроджені імунодефіцитні стани;
- ознаки силікозу та/або антракосилікозу.
За наявності хоча б одного фактора зверніться до свого сімейного лікаря. Він спрямує на діагностику ТБ-інфекції та за потреби призначить профілактичне лікування.
Профілактичне лікування в Україні відповідає останнім рекомендаціям ВООЗ. Його можна пройти за один або три місяці, а захист зберігається понад десять років. Головне — дотримуватися всіх призначень лікаря та не переривати курсу такого лікування.
Разом до подолання туберкульозу
Пам’ятайте, що всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням від ТБ, в Україні безоплатні. Разом ми можемо подолати туберкульоз!