24 травня – Всесвітній день поширення інформації про шизофренію.
24 травня 2025Всесвітній день поширення інформації про шизофренію впровадили, щоб покращити обізнаність суспільства про цей психічний розлад, продемонструвати підтримку людей із шизофренією та членів їх родин, що страждають від дискримінації, порушень прав людини та низького рівня допомоги.
Шизофренія – це тяжкий психічний розлад, який характеризується порушенням процесів мислення та емоційних реакцій, часто супроводжується значним стресом та труднощами у особистих відносинах, сімейному житті, соціальних контактах, навчанні, трудовій діяльності чи інших важливих сферах життя.
За даними ВООЗ на шизофренію страждають приблизно 24 мільйони людей, або 1 з 300 осіб у всьому світі. Серед дорослого населення цей показник становить 1 на 222 особи. Шизофренія зазвичай починається у 16-30 років, тобто у період активної та найпродуктивнішої фази життя та зростання людини, при цьому у жінок відзначається тенденція до пізнішого початку хвороби. Суїцид – одна з ключових причин смерті у людей з шизофренією.
Симптоми:
- порушення самосприйняття та сприйняття навколишнього світу, згладженість емоційних реакцій, соціальна замкнутість та аутизація;
- галюцинації, коли людина бачить, чує та відчуває те, чого насправді немає;
- стійкі маячні ідеї та наявність у хворого стійкого переконання у істинності тих чи інших речей, попри докази зворотного;
- стійкі когнітивні або розумові порушення, які стосуються пам’яті, уваги або навичок вирішення завдань;
- відчуття зовнішнього впливу або контролю, коли хворому здається, що його почуття, дії чи думки диктуються ззовні, вкладаються у власну свідомість з чужої волі;
- дезорганізоване мислення, що виявляється у незв’язному чи безпредметному мовленні та крайній бідності мови, підозрілості, страху переслідування тощо;
- дезорганізація поведінки, що проявляється скоєнням дій, які можуть здаватися дивними чи позбавленими сенсу, крайнім збудженням чи, навпаки, уповільненостю рухів, застиганням у незвичайних позах.
Чому з’являється шизофренія?
Точна причина захворювання невідома, але вважається, що воно може бути пов’язане з поєднанням генетичних та екологічних чинників, зміною хімічного складу речовин і структур головного мозку, впливом психосоціальних факторів та зловживанням психоактивних речовин.
Куди можна звернутися за допомогою щодо психічного здоров’я?
Шизофренія – довічний діагноз, але у пацієнтів все ж є шанс відчути себе здоровою людиною та повернутися до соціуму за допомогою підтримувальної терапії, сучасних фармакологічних засобів та різних методик реабілітації. Важливе значення має залучення до процесу надання допомоги самого хворого на шизофренію, членів його сім’ї та членів місцевих громад.
У разі появи симптомів, які насторожують, Ви можете звернутися за допомогою до свого сімейного лікаря, який у разі необхідності може направити Вас до психіатра або безпосередньо самі звернутися до психіатра за консультацією.