Усі новини

2 березня — Всесвітній день психічного здоров’я підлітків

Близько 20–30% підлітків у світі потерпають від депресії, тривожних та поведінкових розладів. В Україні ці показники вищі через війну.

За даними третьої хвилі дослідження «Підлітки України під час російського вторгнення 2022» 32% підлітків, які проживали в Україні, мають помірну або важку депресію, 17,9% — помірну або важку тривогу, 35,0% — клінічно значущу психологічну травму, 29,5% — розлади харчової поведінки, 20,5% респондентів мають середній або високий ризик розладів, пов’язаних з уживанням психоактивних речовин.

Підлітки, що на час дослідження (2023 рік) проживали за кордоном і навчалися в українській середній школі онлайн, продемонстрували ще гірші результати майже за всіма основними показниками. Зокрема, ознаки депресивних розладів помірного і тяжкого ступеня виявлено у 42,3% випадків, ознаки тривожних розладів помірного або тяжкого ступеня — у 24,8% випадків, у 43,6% досліджуваних спостерігали психологічні травми, пов’язані з війною, у 36,5% — ознаки розладів харчової поведінки, у 17,4% — середній або високий ризик розладів, пов’язаних з уживанням психоактивних речовин.

Загалом у перехресному дослідженні взяли участь 8 096 підлітків віком 15–18 років. Серед них 603 учня проживали за кордоном; 73% — це 15 та 16-річні підлітки.

Поширені психічні розлади серед підлітків

  • Депресія: характеризується тривалим відчуттям смутку, втрати зацікавленості у звичних заняттях і зниженням енергії.​
  • Тривожні розлади: надмірна тривога, страхи та фобії, які можуть впливати на повсякденне життя підлітка.​
  • Поведінкові розлади: проявляються у формі агресивної чи антисоціальної поведінки, порушення правил та норм.​

Фактори, що впливають на психічне здоров’я підлітків

  • Біологічні фактори: генетична схильність та нейробіологічні зміни під час статевого дозрівання.​
  • Психологічні фактори: розвиток особистості, самооцінка і механізми подолання стресу.​
  • Соціальні фактори: вплив сім’ї, однолітків, шкільного середовища і соціально-економічних умов.​

Підходи до підтримки психічного здоров’я підлітків

  • Раннє виявлення та втручання: важливо вчасно розпізнати симптоми й надати відповідну допомогу, щоб запобігти розвитку серйозніших розладів. ​
  • Психотерапія: когнітивно-поведінкова терапія та інші методи, спрямовані на зміну негативних думок та поведінкових моделей.​
  • Фармакотерапія: у деяких випадках застосування медикаментів може бути необхідним, проте рішення про їхнє призначення має ґрунтуватися на ретельному оцінюванні та відповідати міжнародним протоколам.
  • Підтримка з боку сім’ї та школи: створення сприятливого оточення, атмосфера прийняття і розуміння є ключовими для реабілітації та підтримки підлітка.​

Методи підтримки та лікування мають базуватися на засадах доказової медицини, враховувати індивідуальні особливості кожного пацієнта і останні наукові дослідження.

Додаткова інформація

Поділитися:
Знайти